Lepszy kontrast

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Łaziskach


Placówka Opiekuńczo –Wychowawcza w Łaziskach jest samodzielną jednostką organizacyjną Powiatu Szydłowieckiego. Nadzór nad przestrzeganiem standardów wychowania i opieki określonych stosowanymi przepisami oraz nad jakością działań podejmowanych przez placówkę sprawuje wojewoda mazowiecki.



Placówka Wychowawczo-Opiekuńcza w Łaziskach jest całodobową placówką typu socjalizacyjnego dla dzieci i młodzieży w wieku powyżej 10 roku życia. W szczególnych przypadkach do placówki mogą być przyjęte dzieci młodsze. Placówka funkcjonuje od dziesięciu lat i w tym okresie była domem dla 43 podopiecznych. których rodzice są całkowicie lub częściowo pozbawieni władzy rodzicielskiej. Jednocześnie możemy zapewnić mieszkanie, wsparcie i troskę dla czternaściorga wychowanków.
Podstawę przyjęcia dziecka do placówki stanowi postanowienie Sądu oraz skierowanie wydane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szydłowcu. Swoje zadania wykonujemy we współpracy z sądami, powiatowymi centrami pomocy rodzinie, ośrodkami pomocy społecznej, asystentami rodzin, rodziną, ośrodkiem adopcyjnym, szkołami, poradnią psychologiczno - pedagogiczną i właściwymi poradniami specjalistycznymi, oraz z innymi osobami i instytucjami, które podejmują się wspierania działań wychowawczych placówki w szczególności w zakresie przygotowania dziecka do samodzielnego życia.
Głównym zadaniem zespołu pracowników jest praca polegająca na prowadzeniu zintegrowanych działań opiekuńczych, wychowawczych, diagnostyczno – terapeutycznych, oraz na współpracy z rodziną w celu umożliwienia powrotu dziecka do domu rodzinnego. Zależy nam aby zapewnić naszym podopiecznym warunki zbliżone do rodzinnych.  Jednocześnie uczymy ich samodzielności, by radzili sobie w wykonywaniu  czynności domowych i byli przygotowani do życia w społeczeństwie. Wykwalifikowana kadra wychowawców, pedagog i psycholog starają się zaspakajać, zarówno potrzeby emocjonalne, społeczne i religijne, jak i materialne i bytowe swoich podopiecznych. Opiekunowie pomagają w nauce, chodzą na wywiadówki, odbywają z dziećmi wizyty lekarskie, kupują potrzebne rzeczy takie jak odzież, podręczniki i przybory szkolne. Wysłuchują i są powiernikami tajemnic, trosk i rozterek, wspierają, radzą, zachęcają, bywa że i ganią, i zwracają uwagę na niewłaściwe zachowania.
Takie działania sprawiają, że dorośli wychowankowie, którzy usamodzielnili się i opuścili naszą placówkę nadal utrzymują z nami kontakt, dzwonią z problemami ale również by podzielić się radosnymi wiadomościami. W miarę możliwości wspieramy ich i staramy się pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Z radosnych wieści cieszymy się wszyscy.

BIP

Polityka Prywatności i Deklaracja Dostępności